1
خانم مریم خاوازی در کارگاه Women Power in Management
مهر 11, 1396
photo_2017-11-11_09-55-47
دست به کار شوید!!
آبان 21, 1396

شوکران تولید

روزنامه دنیای اقتصاد

📌بنگاه‌‌های صنعتی کشور، کم و بیش با مشکلات مشابهی مواجهند؛ از جمله بدهی‌های غیرجاری به نظام بانکی، تنگنای مالی برای سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه درگردش، فرسودگی ماشین‌آلات، کاهش تقاضای اقتصاد، مطالبات بازپرداخت‌نشده از سوی دولت، شرکت‌های دولتی و سایر بنگاه‌‌ها، محیط کسب‌و‌کار نامساعد، توان رقابت‌پذیری پایین در برابر محصولات خارجی و نظایر آن.

📌بسیاری از این مشکلات، ریشه در سیاست‌ها و عملکرد یک دهه گذشته دارد و با وجود اینکه گشایش‌های بعد از برجام فضای تنفسی برای برخی صنایع، به ویژه خودرو و صنایع شیمیایی ایجاد کرد ولی با این وجود صنعت کشور همچنان روزگار سختی دارد.

📌بررسی آمار کارگاه‌های صنعتی نشان می‌دهد تعداد کارگاه‌های صنعتی بالای ۱۰۰ نفر کارکن از تعداد ۲۰۱۸ کارگاه در ۱۰ سال گذشته به تعداد ۱۹۴۲ کارگاه در سال ۱۳۹۵ رسیده است که نشان‌دهنده کاهش تعداد کارگاه‌های بزرگ صنعتی است. این کاهش به معنی از بین رفتن ده‌ها هزار شغل است. آمار کارگاه‌های صنعتی مرکز آمار، اگرچه بهنگام نیست، نشان می‌دهد تعداد کارگاه‌های صنعتی بالای ۱۰ نفر کارکن کشور، از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ در تمامی سال‌ها مستمرا کاهش یافته است.

📌تعداد کارگاه‌های صنعتی بالای ۱۰ نفر کارکن که در سال ۱۳۸۷ بیش از ۱۷ هزار کارگاه بود در پایان سال ۱۳۹۳ به حدود ۱۴ هزار و ۴۰۰ کارگاه صنعتی رسید. به بیان دیگر، طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳، بیش از ۲۶۰۰ کارگاه صنعتی از چرخه فعالیت اقتصادی خارج شد.

📌مشکلات بنگاه‌های صنعتی جدی است و در چنین شرایطی برای جلوگیری از ورشکستگی بنگاه‌ها، تنها تدبیری که به ذهن مسوولان صنعتی کشور می‌رسد و البته به مذاق بنگاه‌ها نیز شیرین می‌آید، تداوم سیاست‌های حمایتی دولت از نوع توزیع تسهیلات بانکی ارزان، افزایش موانع تجاری و تعرفه‌‌های گمرکی، ممانعت از واردات کالاهای خارجی، فروش گاز و برق و آب ارزان، عدم سخت‌گیری در رعایت استانداردهای اجباری و نظایر آن است.

📌این‌گونه حمایت‌ها، اگر چه ممکن است ورشکستگی و خروج بنگاه‌های ناکارآمد را مدتی به تعویق اندازد، ولی انگیزه برای نوآوری و افزایش بهره‌وری را از بین خواهد برد و در نهایت موجب تضعیف بنگاه‌های صنعتی خواهد شد. به بیان دیگر، در یک اقتصاد غیررقابتی و تحت حمایت، به‌تدریج بنگاه‌های صنعتی به مجموعه‌ای از بنگاه‌های بدهکار، ناکارآ و بدون توان رقابت تبدیل می‌شوند.

✍🏻 متن کامل یادداشت در لینک زیر 👇🏻

http://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3305484

دیدگاه ها بسته شده است