شوکران تولید
آبان 8, 1396
slide1
آدران رایانه با گروه اتحاد 99 در پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه استان تهران
آذر 19, 1396

دست به کار شوید!!

photo_2017-11-11_09-55-47

کتاب ” دست به کار شوید” اثر شریل سندبرگ توسط نشر فرا و با حمایت فرهنگی انجمن ملی زنان کارآفرین و انجمن زنان مدیر کارآفرین مننشر و روانه بازار شد.

شریل سندبرگ، نویسنده کتاب، تجربه بالای رهبری در دو سازمان بزرگ و نامدار جهان فناوری یعنی گوگل و فیس بوک را در کارنامه خود دارد و با در اختیار گذاشتن تجربیات خود در این کتاب، تلاش کرده است تا دست زنان دیگر را بگیرد و به رده های بالای رهبری سازمان ها رهنمون سازد.
در بخشی از کتاب آمده است:
از مردان توقع داریم که جاه طلبی شغلی داشته باشند، ولی آن را برای زنان یک نکته مفی می دانیم. خانم های بلندپروازی که مسئولیت های دشوار را بر عهده می گیرند قوانین نانوشته هنجارهای اجتماعی را نقض می کنند. مردان پیوسته به خاطر جاه طلبی و اقتدار و کامیابی تشویق می شوند، ولی اجتماع معمولا زنان دارای همین خصوصیات را جریمه می کند. دستاوردهای خانم ها به بهایی گزاف به دست می آید.
نویسنده درباره نگرش سنتی به مدیریت و رهبری زنان می گوید:
در همان سالهایی که شغل ما نیازمند بیش ترین سرمایه گذاری زمانی بود، طبیعت مان اقتضا می کرد که بچه دار شویم. از آنجا که شوهران در امور خانه داری و فرزندپروری مشارکت نمی کردند، بنابراین ما زنان دارای دو شغل تمام وقت می شدیم. همچنین محیطهای کاری نیز انعطاف لازم را نشان نمی دادند تا بتوانیم در کنار انجام مسئولیت های کاری به مسئولی تهای خانه هم رسیدگی کنیم.
این بانوی نویسنده معتقد است خانمها اغلب عملکرد خودشان را بدتر از آنچه هست، و مردان عملکرد خود را بهتر از آنچه هست داوری می کنند. او می گوید: یکی از دلایل پرهیز خانمها از گسترش وظایف و چالشهای تازه نگرانی از این است که در آغاز از مهارتهای لازم برای آن نقش برخوردار نباشند. یک پژوهش نشان می دهد که خانم ها فقط در صورتی برای مشاغل جدید درخواست می دهند که صد در صد معیارهای فهرست شده را دارا باشند. ولی مردان اگر 60 درصد از ملزومات را داشته باشند درخواست می دهند. این تفاوت اثر موجی عظیمی را در پی دارد. خانم ها باید به این تفکر رو بیاورند که ” می خواهم این کار را بکنم و از طریق انجامش یاد می گیرم.”

 

photo_2017-11-11_09-55-47

دیدگاه ها بسته شده است